„Ha vihar jő a magasból…”
A meghatározott szempontrendszer és módszertan szerint vezetett strukturált konzultáció második szakaszába érkeztünk. A coacheenak biztosított 25-30 perces időszakban lehetősége van olyan információval szolgálni, melyből kiderül számunkra jelen helyzetének saját magára vetített tényszerűsége, vagy tévhiteken alapuló életértelmezése.
A megfelelő kérdezéstechnika segítségével nincs másra szükségünk, mint értő figyelemmel fordulni a coachee felé jelen helyzetének megértése érdekében. Kiderül számunkra, hogy mi az a helyzet, amin változtatni szeretne, és hogy mi lenne a legfontosabb megoldandó problémája. Mi zavarja a legjobban, és melyik az a terület, amivel foglalkozni szeretne.
A coach szeme előtt fel kell tárulnia, hogy melyek a markáns tények ebben a helyzetben, és mit lehet tudni róla. Mi lenne a legfontosabb, amit fel kellene tárni. Ha tényeken alapul és nem félreértéseken, akkor könnyű dolgunk van, hiszen ezek segítenek és lehetőséget adnak a célok kitűzéséhez.
A folyamat során rálátást kapunk erősségeire, gyengeségeire, és ugye nem felejtjük el összefoglalni az eddig elhangzottakat is! Ha jól értettük a problémát, akkor maradhatunk abban, hogy megfogalmazzuk a célt, ahova az ülés illetve a folyamat végén el szeretnénk jutni, hiszen…
… a hajón kötelező az evező!
Éppen ezért, amint megtaláltuk a külső és belső erőforrásokat immáron a coachee útitársaként folytatjuk tovább az utunkat. Személyiségét nem megváltoztatni akarjuk, hanem beindítjuk annak megváltoztatását. Az elmondottak alapján levonhatjuk a következtetést, és elmondathatjuk érzéseit jelen helyzetével kapcsolatban.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a jelen helyzet komplex és önmagán kívülre tekint. Aki párkapcsolati,- családi vagy szülő- kamasz coaching területén működik, tapasztalhatja a valós probléma meglátásának nehezítettségét. Leggyakrabban a coachee fókusza önmagáról egy családon belüli személyre vagy családon kívüli csoportra helyeződik. Mivel nem a miértekre, hanem a hogyanokra keressük a választ, olyan eszközt alkalmazunk, amellyel a szándék tulajdonító feltételezés tisztázásra kerül.