Szépen lassan haladunk ki a télből.
Hosszabbodnak a napok, az idő is jobbra fordul, rügyeznek a fák, csicseregnek a madarak, de lehet, hogy mégsem érzed az új évszak beköszöntével várható lendületet. Az újévi fogadalmak talán már feledésbe merültek, napjaink történései mind inkább megrendítik a biztonságos világba vetett hitünket, a kitűzött célok megvalósításához pedig egyre kevesebb motiváció társul. Mentális egészségünk megőrzése már jó ideje egyre nagyobb kihívások elé állít minket, így most még fontosabb, hogy figyeljünk a lelki jóllétünkre.
Az évszakok váltakozása egyesek számára már önmagában lelki megterhelést jelenthet, amely akár szezonális depressziót is okozhat. Jellemzője, hogy az év mindig ugyanazon szakaszában, rendszerint a tél elmúltával, a tavasz beköszöntével jelentkezik, de jellemző lehet a nyár elején is. Figyelemfelkeltő, hogy a mentális betegségek súlyosbodása a tavaszi hónapokra sokkal inkább jellemző, mint a sötétebb, hidegebb őszi-téli időszakban.
Lássuk, hogy melyek lehetnek a figyelmeztető jelek [1]:
- reménytelennek és levertnek érzed magad
- aluszékony vagy
- megváltozik az étvágyad – inkább az édes ételek után vágyódsz
- szert teszel néhány plusz kilóra
- nehéznek érzed a végtagjaidat
- nincs elég energiád
- nehezen koncentrálsz
- feszült vagy
- inkább kerülöd a társas szituációkat
A fenti tünetek a depresszióra általában jellemzőek lehetnek, azonban a szezonális depresszióra jellemző, hogy tünetei rendszerint az év ugyanazon szakaszában el is tűnnek. A kiváltó okok pontosan nem ismertek, egyesek a melatonin termelődéssel, más kutatások a D vitamin szinttel hozzák összefüggésbe, emellett genetikai hajlam és még a lakóhely egyenlítőtől való távolsága is szerepet játszhat kialakulásában.
A jó hír azonban az, hogy tudsz tenni azért, hogy az év legszebb hónapjaiban ne a fásultság, a szorongás uralja a mindennapjaidat. Vannak olyan módszerek, amelyek segítenek a feltöltődésben, a szorongás oldásában és a motiváció fokozásában.
- Tűzz ki új célokat vagy kötelezd el magad korábbi céljaid mellett. Figyelj rá, hogy megvalósítható, elérhető, reális célok legyenek. Ha a korábbi célok megvalósítása akadozik, akkor gondold át, hogy mi lehet a probléma. Lehet, hogy a célkitűzéssel volt a gond? Tiéd a cél? Fontos számodra? Pontosan meghatároztad azt? Szükséges lehet a célok módosítása?
- Vezess naplót a már elért eredményekről. Lehet, hogy sokkal többet értél el eddig, mint ahogy elsőre tűnik.
- Adj hálát azért, amit sikerült elérned, ami pozitívumot jelentett az adott napon/héten.
- Szabályozd az online töltött idődet, légy tudatos felhasználó. A közösségi oldalak használata fokozhatja a depressziós tünetek kialakulását.