Barion Pixel

Kismamák a neten

Szerző:

Szerző:

Erzsi
mom

Anyukák kereszttűzben 

Onnantól kezdve, hogy anyuka leszel, új világba csöppensz.

Egyszer csak azon kapod magad, hogy egyre több ember figyeli, hogy mit és hogyan csinálsz, hogy fejlődik a baba, majd szépen lassan elkezded a saját helyzeted másokéhoz hasonlítani. Eddig „csak” a családodnak tanáraidnak, feletteseidnek, vagy épp a munkatársaknak kellett megfelelned, most azonban gyakorlatilag mindenki pásztáz és megítél, függetlenül attól, hogy járatos-e a témában vagy gyerkőcöt is csak messziről látott.

baby1

Egy kisgyermek nevelése már önmagában is nagy súlyt helyez a szülőkre mentálisan, ilyenkor talán még érzékenyebbek vagyunk a bennünket érő negatív hatásokra. Sajnos hajlamosak vagyunk magunkra venni a kritikákat, azonosulni velük, és gyorsan eljuthatunk oda, hogy mi érezzük magunk a világ legrosszabb szüleinek.

Kaphatsz hideget-meleget azért, mert természetes úton szültél, azért, mert tápszerrel táplálod a gyermeked, mert veled alszik/nem alszik veled, adsz neki cumit/nem adsz neki cumit, kézben dajkálod vagy kendőben viszed, engeded tévét nézni, vagy képernyő-tilalom van, és a sort még hosszan lehetne folytatni. A legtöbb kérdésben még a szakértők véleménye is megoszlik, így sokszor valóban nehéz kiigazodni.

Természetesen kérdéseinkre válaszokat leggyorsabban online kapunk. Számtalan fórum és kismama csoport van már, amelynek elvileg az a célja, hogy segítse a szülőket a mindennapok nehézségein átevickélni. A társas támogatás nagyon sok erőt adhat, hiszen, ha látjuk, hogy más is hasonló problémákkal küzd, akkor talán együtt könnyebben túljutunk a nehézségeken. Azonban nem mindig járulnak hozzá a lelki jóllétünkhöz ezek a fórumok. Nem egyszer olvastam már olyan fórumbejegyzést, ahol kismamák épp segítségért folyamodva, már az első mondatban elnézést kértek azért, hogy ők milyen rossza anyukák, és kérik a többieket, hogy lehetőleg ne bántsák őket a kommentekben, hanem inkább segítsenek… És valóban, ez is lenne a lényege ezeknek a csoportoknak: a segítségnyújtás, tapasztalatok cseréje, vagy épp csak az együttérzés, támogatás. Természetesen a valóság sokszor teljesen más képet mutat.

A való életben vagy online, egyaránt rajtunk múlik, hogy kinek a véleményére adunk.

11

Mit tehetünk azért, hogy ne csússzunk szét lelkileg akkor, amikor már egyébként is összecsaptak a fejünk felett a hullámok?

  • Tegyük fel magunknak a kérdést: aki megítél bennünket, valóban jobban ért a témához? Van valamilyen végzettsége, komolyabb tapasztalata? Miért fontos számomra az, hogy az adott szülő, kommentelő vagy épp egy ismeretlen vásárló a boltban mit gondol? Honnan tudom, hogy ő jobban csinálná?
  • Ha orvosi problémája van a gyermekünknek, elsősorban keressünk szakembert! A gyermekorvos, védőnő, különböző szakorvosok, gyógytornászok, pszichológusok stb. véleménye és tapasztalata azért fajsúlyosabb, mint egy vadidegen kommentelőé, aki megállapítja, hogy a mi a gézengúzunk épp elhízott, ekcémás vagy már 1 évesen versikéket kellene szavalnia. Természetesen lehet, hogy pont így derül ki, hogy valamilyen probléma van, de tudjuk, hogy a neten mindent kritikával érdemes kezelni.
  • A hírfolyamod tele van vidám, gyönyörű, jól fejlett, egészséges gyermekekről szóló posztokkal. Úgy tűnik, hogy másoknál minden tökéletes. Tedd fel a kérdést magadnak: te meg szoktad osztani a nehéz napok tapasztalatait az ismerőseiddel? Lehet, hogy egyes helyeken tényleg minden kerek, de ez csak nagyon kis részét jelenti a családoknak. Ne feledd, a legtöbben csak a pozitívumokat osztják meg, így azt látod csupán, hogy máshol minden tökéletes.
  • Vedd észre, ha mérgezően hatnak rád ezek a bejegyezések és lépj túl rajtuk, vagy akár keress másik csoportot, ahol valóban támogató emberekre találsz.
  • Próbáld meg csökkenteni az online töltött időt, és próbálj ki új hobbikat, vagy vedd a kezedbe a könyvet, amely már évek óta a polcon porosodik. Ha elnyel a netes spirál, öröm lesz kiszakadni belőle.

És hogyan tudunk segíteni azokon az anyukákon, akik úgy tűnik, hogy épp hullámvölgyben vannak?

  • Néha elég, ha egyszerűen csak meghallgatjuk őket.
  • Ha gyakorlati tapasztalatot osztunk meg, akkor se erőltessük rájuk a véleményünk. Ami a mi gyermekünknél működött, másoknál lehet, hogy nem fog.
  • Segítsük őket a megfelelő szakemberhez jutni.
  • Ne ítélkezzünk! Ez főleg az interneten veszélyes, hiszen nem tudhatjuk, hogy az, akinek a sorokat írjuk épp milyen lelkiállapotban van.

Érdekes kutatást végzett Sonja Lyubomirsky boldogságkutató-pszichológus, melyben megállapította, hogy ha segítünk, azzal mi is értékesebbnek, hasznosabbnak érezzük magunk, javul az önbecslésünk, összességben boldogabbnak érezzük magunk.

 

 

happy1

A közösség szerepe a lelki egészségünk szempontjából rendkívül fontos, ezt számtalan kutatás alátámasztja, de járjunk nyitott szemmel, és vegyük észre, ha minket inkább lehúz, mint épít az adott közeg.

Ha érdekel a téma, az alábbi olvasmány érdekes lehet számodra:

Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok? Életünk átalakításának útjai tudományos megközelítésben. Ursus Libris, 2015.

 

Remélem hasznos volt a cikk és felkeltette az érdeklődésedet! Esetleg magadra ismertél? 

Ha szeretnél  coachingot, vagy mélyebben is foglalkoznál az elakadásaiddal és fejlesztenéd önmagad, akkor szeretettel ajánlom az Online Konzultációt.

További részletek és jelentkezés: Online tanácsadás és coaching

Ez is érdekelhet…

Hogyan legyünk boldogabbak a mindennapokban

A boldogság egy olyan állapot, amelyre minden ember vágyik. De vajon mitől függ, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak? És mit tehetünk azért, hogy növeljük a boldogságunkat a mindennapokban?

Hogyan győzzük le a halogatást? A halogatás pszichológiája és módszerek

Te is ismered azt az érzést, amikor elhalasztod a fontos feladatokat, és helyette valami kevésbé...

Így lett belőle coach – Gábor története

Szeretnéd megtudni, hogyan változtatta meg Gábor életét a coaching? Hogyan lett belőle coach és hogyan segít másoknak is elérni a céljaikat és megváltoztatni az életüket? Akkor olvasd el a legújabb blogcikkünket, amiben elmeséljük neked Gábor történetét!

Önbizalom és önbecsülés növelése life coaching segítségével

Hogyan segíthet a life coaching az önbizalom és önbecsülés fejlesztésében? A cikkben megtudhatod azokat a módszereket, amelyek segítségével erősítheted ezeket a képességeket.

Önfejlesztés a mindennapokra: Hogyan lehetünk jobb változatai önmagunknak?

Az önfejlesztés nem csak egy cél, hanem egy utazás. Válj jobb változatává önmagadnak a mindennapokban, és használd ezt a folyamatos növekedést és tanulás eszközeként.

A sikeres coaching vállalkozás titka: 7 tipp a sikerhez

Ismerd meg, hogyan építhetsz sikeres coaching vállalkozást a piac megértésével, erős személyes márka építésével, értékadással, folyamatos tanulással, vonzó marketinggel, hatékony üzleti tervezéssel és kitartással.

Mire számíthatsz egy coach képzésen? Alapvető ismeretek és tapasztalatok

Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk, mire számíthatsz, ha eldöntötted, hogy coach képzésen veszel részt. Ismerd meg a coaching alapjait, és nézd meg, hogyan tud segíteni a személyes és szakmai fejlődésben.

Az online coaching tanfolyamok előnyei amiért érdemes elkezdeni

Ismerd meg az online coaching tanfolyamok előnyeit, és tudd meg, hogyan személyesen a fejlődésben és a karrierváltásban. Kezdj el tanulni, és légy részese ennek a fantasztikus utazásnak!

Life coaching esetek – sikertörténetek a valós életből

Az életünk olykor olyan kihívásokat állít elénk, melyek megoldása komoly erőfeszítést igényel. A life coaching ebben tud segíteni, hogy megtaláljuk a helyes utat és sikeresen navigáljunk a problémáink között. Nézd meg ezeket az inspiráló eseteket a valós életből, amelyek bemutatják, hogyan segíthet a life coaching az élet különböző területein. Fedezd fel, hogyan segített a coaching a karrierváltásban, az életmódváltásban és az időgazdálkodásban.

A life coaching ereje: Hogyan változtathatja meg az életedet?

A life coaching egyre népszerűbb eszköz a személyes és szakmai fejlődésben. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy jobban megismerd önmagad, meghatározd céljaidat, fejleszd képességeidet és megtanuld kezelni a kihívásokat. A life coaching pozitív hatásai közé tartozik az önbizalom növekedése, a döntéshozatali készségek fejlesztése, a kommunikációs képességek javítása, az időgazdálkodás és a stresszkezelés.

Boldogságnövelő gyakorlat 3. Hozd magad lendületbe!

Boldogságnövelő gyakorlat 3. Hozd magad lendületbe!

Boldogságnövelő gyakorlat 2. Önszeretet, önelfogadás

Boldogságnövelő gyakorlat 2. Önszeretet, önelfogadás

5 perces Boldogságnövelő gyakorlat

5 perces Boldogságnövelő gyakorlat